Opožděná menstruace - co dělat když menstruace nepřicházíMenstruace

Opožděná menstruace

Co dělat když menstruace nepřichází

Co dělat, když má menstruace je zpožděná?

Přečetla jste si důvody, proč může dojít k tomu, že menstruace nepřichází? Menstruace se občas opozdí každé ženě
Pokud jistě víte, že těhotenství nepřipadá v úvahu, zamyslete se nad tím, co jste poslední dobou dělala. Pokud jste unavená a ve stresu, najděte si čas pro odpočinek (může se jednat i o aktivní odpočinek). Najděte si čas pro sebe samu a menstruace se třeba sama po čase dostaví.
Pokud berete léky a myslíte si, že by mohly mít vliv na Váš cyklus, poraďte se se svým lékařem. Můžete se obrátit na lékaře, který Vám léky předepsal, informovat se v lékárně nebo navštívit svého gynekologa.
Máte kromě opožděné menstruace i jiné zdravotní potíže? Jedná-li se o normální nachlazení nebo onemocnění, počkejte až přejde a uvidíte, zda se dostaví i menstruace. Máte-li jiné zdravotní potíže, neváhejte s návštěvou lékaře a s vyšetřením!


Měla jste nechráněný pohlavní styk?

Pokud má menstruace zpoždění více jak 4 dny, je určitě čas udělat si těhotenský test. Jednoduchý těhotenský test "proužek" koupíte v lékárně, stojí většinou okolo 100Kč. Platí, že dražší testy jsou více citlivé a jejich výsledek je proto spolehlivější. Balení obsahuje zpravidla dva testy a ty jsou určeny k jednorázovému použití. Výrobci těhotenských testů doporučují dělat si těhotenský test ráno, protože to je hladina hormonu hCG v moči nejvyšší. Jedná se o hormon lidského choriového gonadotropinu (proto hCG) produkovaný placentou, který je v moči přítomen již velmi krátce po oplodnění.
Pře použitím si přečtěte návod těhotenského testu, protože je důležité postupovat přesně podle něj! Test má formu malého proužku, který částečně ponoříte do své ranní moči. Moč je třeba odebrat do suché a čisté nádobky. Test necháte ponořený jen po dobu uvedenou v návodu a poté ho položíte na čistý papír. Po asi 5-ti minutách (u různých testů se doba může lišit) se podíváte, jak test dopadl.

Negativní a pozitivní těhotenský test Negativní těhotenský test (těhotenství nezjištěno)

V části proužku s výsledky se objeví pouze jedna barevná čárka. Jde o kontrolní čárku, která potvrzuje, že test proběhl v pořádku. Kontrolní čárka je ve vzdálenějším místě od konce ponořeného do moči. Druhá čárka (testovací) se v případě negativního testu neobjeví. V tomto případě tedy těhotenství nebylo zjištěno.
Pokud jste si ale test udělala příliš brzy (cca dříve jak 14 dní po nechráněném sexu), nemusí to ještě znamenat, že těhotná nejste. Abyste si byla jistá, udělejte si test znovu po pár dnech nebo pro úplnou jistotu navštivte svého gynekologa, který Vám po odběru krve případné těhotenství vyvrátí nebo potvrdí s jistotou.

Pozitivní těhotenský test (těhotenství zjištěno)

V části proužku s výsledky se zřetelně objeví barevná kontrolní i testovací čárka. Uvidíte tedy jasně dvě čárky. Testovací čárka může být slabá nebo zřatelně viditelná, to záleží na koncentraci hormonu hCG v moči. Ta může být v jednotlivých fázích těhotenství odlišná.
Pozor! Výsledek testu může být pozitivní, i když těhotná nejste. Test mohou ovlivňovat některé léky - Pregnyl, Profasi, Pergonal, APL, ale také přítomnost cyst na vaječníku nebo mimoděložního těhotenství. Navštivte tedy v každém případě svého gynekologa.

Neplatný těhotenský test

V části proužku s výsledky se neobjeví žádná čárka nebo pouze testovací čárka. V tom případě je nutné udělat si jiný test znovu.

Těhotenský test - proužek

Další typy těhotenských testů

V drogeriích, lékárnách i na internetu jsou k dostání takzvané kazetové testy. Test je v podobě umělohmotné krabičky, ze které sundáte kryt, načůráte na příslušnou část a krabičku zase zavřete. Poté odečtete výsledek testu.
Existují také digitální testy, která Vám nejenom potvrdí nebo vyvrátí těhotenství! Pokud těhotná jste, digitální test dokáže i ukázat, v jakém týdnu těhotenství se právě nacházíte. Samozřejmě jsou tyto testy dražší.

Digitální těhotenský test


Obavy o skvrnu na oblečení

Období před začátkem menstruace většinou bývá nepříjemné tím, že se žena obává, aby to nedostala v momentě, kdy nemá připravenou hygienickou pomůcku (například vložku). Chodit ale s vložkou několik dní dopředu je poněkud nepříjemné i nepraktické, tampón lze zavést dost těžko. Tuto situaci snadno vyřeší látková vložka (nebo pouze intimka), která je stejně pohodlná jako kalhotky a i během letních dní nebo sportování budete v pohodlí. Diskrétním a pohodlným řešením je také menstruační kalíšek. Jedná se o velmi příjemné, ale také ekonomicky výhodné řešení menstruační hygieny. Díky možnosti dlouhodobého používání chráníte používáním menstruačního kalíšku životní prostředí.

Odkazy, které se mohou hodit

Těhotenské testy - návody k použití
Těhotenský test - kazeta
Nákup těhotenského testu on-line
Nákup digitálního těhotenského testu on-line
Falešně pozitivní těhotenský test: Může se to stát?
Co je to menstruační kalíšek?
Cysty na vaječnících

Copyright © 2015 OpozdenaMenstruace.cz - informace o menstruaci a o tom, co dělat když menstruace nepřichází.