Opožděná menstruace - co dělat když menstruace nepřicházíMenstruace

Opožděná menstruace

Co dělat když menstruace nepřichází

Menstruace se občas opozdí každé ženě

Jistě každá žena již zažila, že menstruace nepřišla v tu dobu, kdy ji očekávala. V podvědomí nejvíce rozšířeným důvodem pro zpoždění menstruace bývá těhotenství. Pro mladé dívky je tak opožděná menstruace často důvodem k panice, kdy přemýšlí o hrozných následcích nechtěného početí. Naopak ženy, které si přejí otěhoťnět, již první den zpoždění spřádají naděje a plány do budoucího těhotenství. Zůstaňte v klidu! Trvá-li zpoždění dva až čtyři dny, nemusí to ještě vůbec nic znamenat! Dívky nepropadejte panice, natěšené budoucí maminky, nedělejte si zatím plané naděje!
Pokud jste mladá dívka a menstruovat jste teprve začala, jsou nepravidelnosti úplně normální. Vaše tělo se teprve vyrovnává s hormonálními změnami a menstruace se stane pravidelnější teprve po čase.

Důvodů pro opožděnou menstruaci může být hned několik:

 • stres (v práci, v rodině, ve škole...)
 • nemoc
 • užívání některých léků
 • velký úbytek hmotnosti
 • změna klimatických podmínek
 • premenopauza
 • menopauza
 • endometrióza
 • nedostatečná tvorba hormonů
 • cysta na vaječníku
 • a samozřejmně také počínající těhotenství

Stres

Stres v životě ženy ovlivňuje řadu věcí – samozřejmě menstruační cyklus nevyjímaje. Pokud je žena v příliš velkém pracovním vypětí, citovém stresu, pokud má mladá dívka stres ve škole ... ženské tělo může začít vylučovat méně hormonu GnRH a tím se menstruace zastaví.

Nemoc a užívání léků

Krátké, ale i dlouhodobé onemocnění může mít vliv na menstruační cyklus. A to jak onemocnění samotné, které způsobuje změny v ženském těle, tak i různé léky, které žena během menstruace používá.

Úbytek hmotnosti nebo nadváha

Pokud žena zrovna drží dietu nebo hubne v důsledku stresu (a nebo naopak výrazně přibrala), může hormonální nerovnováha tím způsobená ovlivnit i její menstruační cyklus. Při velkém nedostatku zásob podkožního tuku se menstruace nemusí dostavit vůbec. To je v každém případě velké varování pro pokračování v dietě!

Změna klimatických podmínek nebo také denního režimu

Pokud žena odletí na dovolenou do země s odlišným klimatem nebo například najde zaměstnání, kde je střídavě na noční a denní směně, může to rozhodit její menstruační cyklus.

Premenopauza

Premenopauza je období začínající několik let před nástupem menopauzy - přechodu. Žena v tomto období nemusí zpozorovat vůbec žádné změny anebo je její menstruace rozdílná od té, na kterou byla zvyklá (slabší, silnější, častější, méně častá).

Menopauza

Obvyklý příchod menopauze je okolo 50 let, u kuřaček tomu bývá o něco dříve. Menopauza může nastat i po operaci, kdy ženě odstaní pohlavní orgány nebo po chemoterapii. Jedná se o konec reprodukčního období ženy. Hladina pohlavních hormonů je tak nízká, že už k menstruačnímu cyklu nemůže dojít.

Endometrióza

Jde o onemocnění, během něhož se ložiska tkáně podobající se tkáni vystýlající za normálních podmínek dělohu vyskytují i mimo ni. Typické příznaky jsou silné menstruační křeče a bolest v průběhu menstruace, premenstruační bolesti, bolest během pohlavního styku, bolest v pánevní oblasti, ale i nepravidelná a opožďující se menstruace. Jak lze endometriózu léčit?

Těhotenství

Během těhotenství žena nemenstruuje, protože početím se celý menstruační cyklus zastaví a v těle se vyvýjí plod. Některé ženy ale začátkem těhotenství ještě mohou slabě krvácet, to ale není důvodem k panice a naopak slabá menstruace nemusí nutně vyvracet začínající těhotenství.

Opožděná menstruace - těhotenský test

Copyright © 2015 OpozdenaMenstruace.cz - informace o menstruaci a o tom, co dělat když menstruace nepřichází.